Rozpoczynamy cykl wpisów o atrakcjach Darłówka i okolic, dla całej rodziny. Wszystkie informacje zawarte we wpisach, będą podparte doświadczeniem własnym. Zapraszamy do lektury.

 

Darłówko jako miejscowość nadmorska ma wiele do zaoferowania dla udanego wypoczynku. Poza niepodważalnym autem jakim jest morze, szeroka, czysta i piaszczysta plaża, posiada również wiele atrakcji turystycznych dla rodzin z dziećmi. Wolny czas można tu spędzać na różne sposoby. Na nudę nikt nie będzie tutaj narzekać.

Aktywny wypoczynek

Największym atutem Darłówka (jak już ustaliliśmy, poza kąpielami nie tylko słonecznymi) jest las w pasie nadmorskim, na większej części miasta oraz dalej w stronę mierzei. Spacery na świeżym powietrzu w lesie tuż przy plaży, to z pewnością dawka ruchu dla dzieci i dorosłych, która korzystnie wpływa na samopoczucie. Jeśli dodamy do tego czyste nadmorskie powietrze pełne jodu oraz duże ilości światła słonecznego to poziom dopaminy rośnie nam niemalże wykładniczo, a my czujemy się po prostu rewelacyjnie .

Spacerować można oczywiście również po plaży. Na spacery na plaży nie ma złej pogody-można być co najwyżej źle ubranym. Samo Darłówko to prawie 4 kilometry plaż, następne ok. 20 km to plaża w Gminie Darłowo, przedzielona tylko portem w Darłówku. Podział plaż jest czysto administracyjny, jak ktoś ma siłę i zapał może cały dzień spacerować brzegiem morza bez przeszkód- nie ma tu zamkniętych odcinków plaży pomimo terenów wojskowych i lotniska w Bobolinie koło Darłowa.

Ciekawym miejscem jest na pewno tzw. „przekop” na mierzei jeziora Kopań- czyli połączenie jeziora z morzem. Miejsce to jest zwykle częściowo zasypane przez namywające piasek fale, zatem przejście na drugą stronę jest możliwe prawie zawsze. Jest również kładka, w razie gdyby było inaczej.

Kolejne spacerowe miejsce to droga na wale nadmorskim. Do wspomnianego wcześniej „przekopu” jest z płyt betonowych, natomiast za „przekopem” przechodzi w szeroką asfaltową ścieżkę rowerową bez możliwości jazdy samochodami itp. co sprawia, że ścieżka jest bezpieczna dla spacerowiczów i rowerzystów.

Ścieżki rowerowe w Darłówku i jazda rowerem po plaży Darłówko

Uwaga! Po plaży można zgodnie z przepisami jeździć rowerem! Informację potwierdził nam pracownik Urzędu Morskiego w Słupsku.

Trasy rowerowe

W Darłówku i okolicy jest wiele tras rowerowych. Dodatkowo unikatowe położenie sprawia, że w bardzo bliskiej odległości od tętniącego życiem kurortu można dojechać ścieżkami rowerowymi do wielu ciekawych miejsc widokowych. Darłowo z Darłówkiem również jest skomunikowane co najmniej dwoma oznaczonymi ścieżkami rowerowymi- Aleja Jana Pawła II oraz ulica Morska- przechodząca w Darłówku w Conrada. Te dwie ścieżki łączy ścieżka na ulicy Północnej. Ścieżkami rowerowymi można obecnie dojechać do Dąbek, dalej do Bukowa Morskiego aż do kolejnej miejscowości na drugiej stronie mierzei jeziora Bukowo tzn. do miejscowości Łazy i dalej do Mielna.

Jadąc w stronę wschodnią, jedziemy wspomnianym wcześniej pasem nadmorskim na mierzei jeziora Kopań, do najbliższej miejscowości Wicie, a potem- nową trasą rowerową Via Baltica- do Jarosławca.

Zatem poza odcinkiem z tzw. „patelni” w Darłówku Wschodnim do „przekopu”- mamy nowe asfaltowe drogi w ramach trasy turystycznej Via Baltica, gdzie możliwe jest zabranie dzieci, czy to na rower czy do przyczepki rowerowej i podróż ta nie będzie dla dzieci uciążliwa.

Rowerem można jeździć nie tylko po ścieżkach rowerowych. Kilka minut od centrum Darłówka, dojeżdżamy do rozległych pól i łąk, gdzie drogami polnymi można dojechać w wiele kolejnych ciekawych miejsc. Są też takie, które zapewniają rozległą panoramę Darłowa i Darłówka widok na morze i jezioro Kopań. Okoliczne wsie zapewniają ciekawe widoki, architekturę przedwojenną i wiele obiektów przyrodniczych wartych zobaczenia- o tym w innych wpisach.

O kolejnych atrakcjach w Darłówku, nie tylko dla dzieci napiszemy w następnym wpisie.

Wpis będzie systematycznie uaktualniany- zapraszamy do śledzenia wpisów.

Translate »
Call Now Button